Rehber

WordPress tema ve eklentilerimi nasıl Türkçeleştiririm?

Merhabalar temazoom.com okurları

Gerek sitemizden alınan ürünlerde gerek ise başka tema ve eklenti kullanan arkadaşlardan bir çok kez wordpress tema ve eklentilerini nasıl türkçeleştirebilecekleri konusunda sorular alıyoruz.

Bu yazımızda sizlere bir eklenti aracılığı ile en kolay yoldan nasıl Türkçeleştirme işlemi yapabileceğinizden bahsedeceğiz. Yazımızda açıkladığımız adımları sırası ile takip ederek sizde tema ve eklentilerinizi hiçbir yardım ihtiyacı hissetmeden kolayca Türkçeleştirebilirsiniz.

Adım 1 = Eklenti Kurulumu

WordPress admin panelimize girdikten sonra eklentiler bölümünden yeni ekle seçeneğine giriyoruz ve arama bölümüne “Loco translate” yazarak eklentimizi buluyor ve kurulumunu tamamlıyoruz.

Kurmamız gereken Loco Translate eklentisi

Adım 2 = Eklenti kullanımı

Eklentimizi kurduktan sonra admin panelimizin sol tarafında “Loco çeviri” menüsü çıkacaktır. Bu bölüme geliyoruz ve türkçeleştirmek istediğimiz içerik başlığına giriyoruz.

Eğer tema türkçeleştirmek istiyorsanız temalar bölümüne eklenti türkçeleştirmek istiyorsanız eklentiler bölümüne giriyorsunuz.

Biz örnek olarak eklenti türkçeleştireceğiz ve size bu yoldan anlatım yapacağız. Eklentiler bölümüne giriyoruz ve çevirisini yapacağımız eklenti veya temamızı listeden bulup adına tıklıyoruz.

Daha önce bu ürünle ilgili bizim veya yayıncı tarafından herhangi bir çeviri yapılmadığı için bir çeviri bulunamadı uyarısı geliyor.

Bu pencereden yeni dil seçeneğine giriyoruz.

Loco translate çeviri ayarları

Adım 3 = Çeviri yapmak

Dil seçin bölümünde çeviri yapmak istediğimiz dili seçiyoruz. 2. bölümde ise Geliştirici seçeneğine tıklıyoruz ve çeviri yapmaya başla butonuna tıklıyoruz.

Bu pencerede isterseniz arama bölümüne çevirmek istediğiniz kısımı yazarak istediğinizkısımı çevirebilir veya dilerseniz satırları tek tek çevirerek aşağı doğru devam edebilirsiniz.

Üzerine tıkladığımız metinin Kaynak metin bölümünde orjinal dilindeki karşılığını bize gösteriyor. Bizde Türkçe karşılığını veya çeviri olarak eklemek istediğimiz metini Türkçe çeviri bölümüne tıklayarak yazıyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken nokta bazı çevirilerde sayısal-değişken değerler bulunacaktır. Bunları çeviri yaparken silmiyoruz.

Örnek ;

Burada “%s” bölümünün yazılamaz olduğu ile ilgili bir bilgi vermiş bize eklenti. Bizde burayı Türkçeye çevirmek istedik ve %s i olduğu gibi tekrar çevirimize ekledik. Çünkü bu değişken bir değer. Biz sadece “yazılamaz” yazsaydık eklentiyi veya temayı kullanırken bize neyin yazılamaz olduğunu söylemeyecekti. Bu yüzden “%s yazılamaz” şeklinde çevirimizi gerçekleştirdik.

Çevirileri google’ ın translate aracını kullanarak yapabileceğiniz gibi kendi dil bilginizi kullanarak da yapabilirsiniz. Ayrıca tüm içeriği birebir anlamında değil de kullanım yerine çevirmenizi tavsiye ederiz.

Çevirinizi tamamladıktan sonra yukarıda bulunan kaydet butonu ile yaptığınız çevirileri kaydetmeyi unutmayınız. Çevirinizi kayıt ettikten sonra dilediğiniz zaman Loco çeviriye girerek çeviri işleminize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Bu örnekte görüldüğü gibi %33 lük kısmını çevirmişiz. Dilediğimiz zaman girip çevirmemiz gereken yerleri çevirebilir veya tamamını bitirebiliriz.

Genelde eklenti ve tema çeviri işlemi yaparken kullanıcının gördüğü kısımı yani arayüzdeki bölümlerin çevirisi yapıyor ve admin panelindeki çeviriler ile ilgilenmiyoruz. Böylece kullanıcıya rahat bir kullanım verirken bizim de vaktimizden çok fazla bir zaman gitmemiş oluyor.

Sizler de bu rehber sayesinde WordPress tema ve eklentilerinizi rahatça türkçeleştirebilir hatta dilediğiniz dillere çeviri yapabilirsiniz.

Siz yine de buna vakit ayırmak ve bununla uğraşmak istemiyorsanız ekibimiz bu işlemlerinizi sizler için en kısa sürede tamamlayacak ve çevirilerinizi hazırlayacaktır.

Aşağıdaki linkten çeviri hizmeti satın alabilirsiniz. Yazımıza WordPress tema ve eklentiler ile ilgili ne türlü rehberler istediğinizi paylaşır iseniz en kısa sürede bunlar ile ilgili sizlere içerik hazırlayacağız. Okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir