Eklenti, Rehber

WordPress Yönetim Paneli Adresi Değiştirme

WordPress Yönetim Paneli Adresi Değiştirme

WordPress yönetim paneli adresi değiştirme nasıl yapılır? Sahip olduğumuz sitelere gelen saldırılar sonrası güvenli ortamın sağlanması adına yapmamız gereken değişiklikler vardır. WordPress’te tarafımıza yapılan saldırılar sonrası güvenli şekilde kaldığımız yerden kullanım için kullanıcı panelini değiştirmek önemlidir.

Giriş panelinin değiştirilmesinin nedeni yönetim giriş paneline yapılan saldırıdan dolayıdır. Gelen saldırılar genellikle yönetim giriş paneline yapılmaktadır. Bu durum WordPress üzerinde oluşturulan sayfaların, sitelerin en çok rastladığı sorundur. Bunun nedeni de kullanıcı paneli URL’si “http://siteniz.com/wp-admin” şeklinde olmasından kaynaklı kolay bir şekilde ele geçirildiği içindir.

Bu durumlarda yapmanız gereken hamleyse panelin sahip olduğu URL değiştirmektir. WordPress’te kullanıcı paneli URL değiştirmeniz için yapabileceğini yöntemler ve kullanabileceğiniz eklentiler vardır.

WordPress Yönetim Paneli Adresi Değiştirme Yöntemleri

İlk olarak bahsedeceğimiz yöntemin yapılması ve olumlu şekilde dönüş sağlaması için WordPress’in en güncel sürümüne sahip olmanız gerekiyor. Bunun için sahip olduğunuz WordPress’i güncellemelisiniz. Güncelleme işlemini tamamladıktan sonra yapmanız gereken yükseltmek için indirdiğiniz WordPress dosyalarında yer alan wp-admin yazan bölümleri değiştirmelisiniz.

WordPress dosyalarında yer alan wp-admin yazan bölümleri tek tek değiştirmeniz zamanınızı alacağı için bu işler için geliştirilmiş olan grepWin programını kullanarak hızlı şekilde değiştirme işlemini yapabilirsiniz.

grepWin programını sağ tıklayarak değiştirmek istediğiniz WordPress uygulamasını seçin ve açılan sayfada “Search for” bölümüne wp-admin yazın. Değiştirmek istediğiniz dosyalar otomatik olarak seçilecektir. Seçim işlemi sonrasında “Replace with” bölümüne wp-admin kısmının yerine ne yazmasını istiyorsanız onu yazmalısınız.

Yazmak istediğiniz ismi girdiğiniz zaman işlemlerin tamamlanması için “Evet” seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır. Tüm isimler değiştirildikten sonra WordPress kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

Lockdown WP Admin

İkinci yöntem olarak yapacağınız işlem Lockdown WP Admin eklentisinin kullanımıdır. Eklentiyi kullanmak için öncelikle eklentiyi sitenize, sayfanıza eklemelisiniz. Eklemek için de yönetim panelinizin “Eklentiler” sekmesinden “Yeni ekle” seçeneğini tıklamak ve oradan “Lockdown WP Admin” eklentisini bularak eklemek olacaktır. Eklentiyi ekledikten sonra aktif hale getirmeyi unutmamalısınız.

Eklentinin ayarlar kısmından “Hide WP Admin” başlığına tıklamalısınız. Buradan “WordPress Login URL” seçeneğine tıklayarak URL değişikliğinin olmasını sağlayacak “Change the WordPress Login URL” yerin düzenlenmesinin yapmalısınız. Düzenleme yapmanızla birlikte URL’nizi değiştirebilirsiniz.

WordPress yönetim paneli adresi değiştirme nasıl yapılır? Sorusuna yanıt verdik. Görüşlerinizi, sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir