Rehber, Tema

WordPress Tema Adını Değiştirme

WordPress Tema Adını Değiştirme

WordPress tema adını değiştirme nasıl yapılır? WordPress üzerinde kullanılan temanın adı nasıl değiştirilir sorusuna cevap olarak sizlere tema adını değiştirme işleminin nasıl yapılacağını anlatacağım. Kolay yöntemlerle hızlı bir şekilde değiştirebilirsiniz.

WordPress üzerinde ücretsiz bir şekilde blog sitesi ya da bir web sitesi oluşturabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Oluşturmak istediğiniz blog sayfası ya da web sitesi platform içerisinde bulunan özelliklerle birlikte oluşturulduğu için en iyi özelliklere sahip olmaktadır. WordPress üzerinden sayfamızın ya da sitemizin daha iyi bir hale gelmesi adına kullanabileceğimiz bir sürü eklenti ve birlikte kullanabileceğimiz binlerce tema seçeneği bulunmaktadır.

Adım Adım WordPress Tema Adını Değiştirme

Bugün bahsedeceğimiz konuda binlerce tema seçeneği içerisinde kullandığımız temanın ismini değiştirmek. Tema ismini değiştirme çok basit olmasına rağmen insanlar bunu değiştirmekte zorlanmakta buda sıkıntıların yaşanması anlamına gelmektedir.

Tema isminin değiştirilme nedeni de değişkenlik göstermektedir. Değiştirme amacınız güvenlik açısından olabilir, ticari açıdan olabilir ya da kişisel tercihten dolayı olabilir. Peki WordPress üzerinde tema ismi nasıl değiştirilir gelin birlikte bakalım.

Kullanmakta olduğunuz sayfa ya da sitenin tema adının değiştirmek için ilk önce FTP programı kullanarak sitemizin ana dizinine bağlanmak gerekiyor. Yöntemlerin uygulanması ve verimli sonuç vermesi için sitenizin ana dizinine bağlanmak önemlidir. Ana dizin ne diye soracak olursanız Ana dizin sitelerin dosya sistemi dizinidir diyebiliriz. Wordpess’in kurulu olduğu dizine giriş yaptıktan sonra aşağıdaki adımları takip edin:

İlk önce wp-content klasörüne giriyoruz.

Girmiş olduğumuz wp-content klasörü içerisinde yer alan “themes” klasörüne giriyoruz.

 “themes” alanı içinde aktif olarak kullandığınız temanın klasörü bulunmaktadır bu alana giriş yapıyoruz. (Örnek tema adı: Deneme olsun klasör adı da Deneme dir.)

İsmini değiştirmek istediğimiz temanın klasörüne giriş yaptıktan sonra açılan klasör içerisinde style.css adlı dosyayı buluyoruz ve açıyoruz.

Style.css dosyasını açtıktan sonra

Theme Name: deneme

Theme Author: Deneme Teması Sahibi

Şeklinde bir giriş göreceksiniz. Burada yer alan “Theme Name: deneme” bölümünün deneme yazan yeri değişiyoruz. Örnek verecek olursak “Theme Name: Yeni Tema Adı” yapıyoruz ve kaydediyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta deneme kelimesi yerine kendi temanızın adını yazmalı ve dosyayı kaydetmelisiniz.

İşte bu kadar artık WordPress tema adını değiştirmiş oldunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir