WordPress Temaları Nasıl Türkçeleştirilir?

WordPress Temaları Nasıl Türkçeleştirilir?

WordPress temaları nasıl Türkçeleştirilir? Eklenti indirmeden WordPress teması Türkçeleştirmek için birden fazla seçenek bulunmaktadır.

WordPress temaları nasıl Türkçeleştirilir? Detaylı Anlatım

1.Dil Dosyası İndirmek

WordPress temasını Türkçeleştirmek için dil dosyasına ihtiyaç vardır. Bu dosyalar ‘’.po’’ ve ‘’.mo’’ uzantılı dosyalar olmalıdır. Temayı Türkçeye çevirmek için uzantılı dosyalar kullanılmalıdır. Bu dosyalar genellikle languages klasörlerinin içinde yer alır. Tercih etmeniz gereken ilk dosya seçenekleri şunlardır: en_US.po, eklentiismi.pot veya temaismi.pot isimli çeviri dosyalarıdır. Eğer bu eklentilerden birini yüklediyseniz FTP ile sunucuya bağlanarak Wp-content > Themes > Temanız > Languages veya Langs aşamalarını sırasıyla takip edin. Daha sonra eklenti dosyasını bilgisayarınıza kaydedin.

2.Çeviri Programı

Eklentileri Türkçeleştirmek için size yardımcı olacak pek çok araç bulunuyor. WordPress temalarını Türkçeye çevirirken Poedit aracını kullanabilirsiniz. Poedit aracının ücretsiz veya ücretli programları bulunuyor. Ücretli versiyonu daha işlevsel olmakla beraber profesyonel insanlar tarafından daha çok tercih ediliyor. Ancak bu iş mesleğiniz değilse ücretsiz hali sizin işinizi görmek için yeterli olacaktır.

Eklenti Kullanarak WordPress Tema Türkçeleştirme

WordPress tema Türkçeleştirme işini kolay bir şekilde yapan eklentiler de bulunuyor. Bu yöntemlerle kolaylıkla Türkçeleştirme işini yapabiliyorsunuz. Öncelikle eklenti için kullanılacak uygulamanın ismi Loco Translate. Admin Paneli > Eklentiler > Yeni Ekle işlemini adım adım uygulayın. Sağ üst köşeye Loco Translate yazın. Bu eklentiyi kurun ve etkinleştirin. Daha sonra giriş yapın ve seçmek istediğiniz eklenti ve temaya tıklayın.

Bu aşamada karşınıza dil dosyaları çıkacak. Dil seçimi kısmına gelin ve WordPress seçeneğinin seçili olup olmadığını kontrol edin ve alt kısımdan Türkçeyi seçin. Diğer aşamada ise yer seçimi kısına geleceksiniz. Author seçeneğine tıklayın. Böylece tema kendi içindeki dosyalara eklenecek. Şimdi çeviri işine başlayabilirsiniz. Çeviri butonuna tıklayınız. Açılacak olan sayfadan çevirilerinizi yapmaya başlayabilirsiniz.

Çeviri Yaparken Kullanabileceğiniz Araçlar

SDL Translate: Bir android uygulamasıdır. Tek başına kullanmak yeterli değildir ama destek almak için uygundur.

 • Yandex Çeviri: Bazen iyi sonuçlar verse de bazen yanlış çeviriler yapabiliyor.
 • Com: Çeviri konusunda başarıya sahip olan bir uygulamadır.
 • Bing Translator: Google Translate ile kıyaslandığında daha başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.
E-Ticaret Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

E-Ticaret Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

E-ticaret avantajları ve dezavantajları nelerdir? Sorularının yanıtını yazımızda bulabilirsiniz. E-ticaret nedir? WordPress e-ticaret sitesi yapımı ile ilgili olan yazımız içinde buraya tıklamanız yeterlidir.

E-Ticaret Avantajları ve Dezavantajları

E-ticaret avantajları ve dezavantajları konusunu iki bölümde inceleyelim. Önce avantajlar ile başlayalım ardından dezavantajlara geçelim.

E-Ticaretin Avantajları Nelerdir?

Sanal dünyanın avantajları birçok kategoride değerlendirilebilir. Ödeme noktasında ve pazarlama noktasında büyük avantaj sağlayan e-ticaret siteleri, kısa sürede dünyanın ekonomik sisteminin merkezine yerleşmiştir. E-ticaret sitesinin avantajları:

 • Site sayesinde bütün dünyaya ürünlerini kolaylıkla satabilirsiniz. Milyarlarca insana kolaylıkla ulaşmanın en pratik yoludur.
 • Ödeme işlemleri de otomatik yapılabilir. Ödeme yapmadan ürün teslimatı gerçekleşmediği için ürününüzün parası peşin yatar. Bu sayede tahsilat sorunu yaşanmamaktadır.
 • Ürün fotoğrafı yayınlandığı için satacağınız için ürüne para bağlamadan kolaylıkla ürün satılabilir. Yani ürün satın alınmadan fotoğrafı yayınlanarak satışa çıkarılabilir.
 • Müşteri dünyanın neresinde olursa olsun cebinden sipariş verebilir. Bu özellik sayesinde milyonlarca kişi aynı anda aynı ürünü satın alabilir.
 • Ürün adedi istenildiği kadar artırılabilir. Bunun için ek bir bütçeye gerek yoktur. Özellikle pazarlama kategorisindeki eticaret sitelerinde kolaylık sağlamaktadır.
 • Ürün kataloğu kolaylıkla değiştirilebilir.
 • Zaman ve mekan kısıtlaması ortadan kalkmaktadır. Sanal ortamda milyarlarca kişiyi sitede bir araya getirmek mümkündür.
 • Seo çalışmalarıyla arama motorunda anahtar kelime aramalarında ilk sıraya yerleşerek müşteri sayısını artırılabilir.
 • Otomatik ödeme, otomatik kargo ve iade işlemleri özel yazılımlarla gerçekleştirilebilir. Saatlerinizi alacak veya ek elemana ihtiyaç duyan birçok işlem e-ticaret yazılımlarıyla kolaylıkla çözülebilir.
 • Canlı destek imkanıyla siteye giriş yapan müşteriyi kolaylıkla yönlendirebilirsiniz. Aradıkları ürünü kolaylıkla bulmaları için yardımcı olabilir.
 • Ürünün ayrıntılı fotoğrafını yayınlayarak ürün incelemesi konusunda kolaylık sağlayabilirsiniz.
 • Biten, stoğu azalan veya yeni gelen ürünleri anlık siteye ekleyebilirsiniz. Ayrıca kampanya seçenekleriyle müşterinin ilgisini çekebilirsiniz. Tabela, afiş ve benzeri masraflara gerek kalmadan binlerce kilometre uzaktaki müşteriniz için etkili kampanyalar düzenleyebilirsiniz.

E-Ticaretin Dezavantajları Nelerdir?

Site açarak satış yapmanın birçok avantajı vardır. Ancak bunun yanında dezavantajları da vardır. E ticaret kategorisinde iade işlemleri, satılan ürünün hatalı çıkması ve kargo işlemlerindeki aksaklıklar satış kalitesini olumsuz etkilemektedir. Bu kategoride problem teşkil eden konular şunlardır:

 • Ürünün problemli çıkması durumunda iade işlemleri önemlidir. Ancak iade işlemlerinde kargo ücreti de firmaya aittir. Bu durumda her iade masrafı firma hesabına eklenmektedir. İade şartları konusundaki anlaşmada kargo ücreti hesap edilmelidir.
 • Sitenin güvenliği yeterli olmadığı zaman site iptal olabilir. Bu durumda e-ticaret sitesi devre dışı kalır.
 • Seo çalışmaları yetersiz gelirse bu durumda site Google arama motorunda son sayfalara gider. Bu durumda müşteri kitlesi siteye ulaşamaz.
 • Spam ve virüs gibi sorunlar da bir anda sitenin işlevini ortadan kaldırır.
 • Bu kategoride en büyük dezavantaj bilgilerin çalınması ve üçüncü kişilerin önemli bilgileri çalmasıdır. Özellikle kredi kartı bilgileri için sitenin güvenli olması gereklidir.
 • Ülke genelinde elektrikler kesildiği zaman internet kullanılamaz ve bu durumda satış yapılamaz.
 • İnternet kesintileri ve ulaşım problemleri de aynı şekilde sitenin işlevine son verir.
 • İnternet dünyasındaki rekabet bazı durumlarda kırmızı çizgiyi geçebilir. Ürün fiyatları inanılmaz düşebilir. Özellikle büyük alışveriş ilan siteleriyle çalışan e-ticaret siteleri problem yaşamaktadır. Gerçeği yansıtmayan fiyatlar ve ürünler sanal ticareti olumsuz etkiler.

Ekonominin lokomotifi haline gelen internet dünyası, e-ticaret dünyasının gelişmesinde etkili olmuştur. İade, kargo, ödeme ve güvenilirlik konusunda müşteri onayını almış olan siteler bugün için satış cirosu en yüksek olan sitelerdir.

E-Ticaret Nedir? Nasıl Yapılır?

E-Ticaret Nedir? Nasıl Yapılır?

E-Ticaret nedir? Dijital dünyanın gelişmesi, elektronik keşiflerin hızla devam etmesi ve yazılım dünyasının maksimum seviyeye ulaşması ile birlikte e-ticaret İnternetin kolay ve pratik kullanımını sağlayan android teknolojisinin gelişmesiyle neredeyse bütün işler cep telefonu tarafından takip edilebilir hale geldi.

Alışveriş dünyası da hızlı bir şekilde internet dünyasına kaydı. Zaman kısıtlamasını ve mekan kısıtlamasını ortadan kaldıran sanal marketler ve alışveriş siteleri pratik çözümler sunmaya başladı. E-ticaret ekonominin vazgeçilmez bir unsuru olarak iş hayatımıza girdi. Web sitesi yaptırmak ve e-ticaret kategorisinde ekonomiye dahil olmak isteyenler için nedir? nasıl yapılır? gibi sorular gündeme gelmektedir.

E-Ticaret Nedir? Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinde kişiye özel ID verilerek açılan, resim, video, yazı ve mesajlaşma gibi imkana sahip adresler site olarak tanımlanmaktadır. Bu sitelerin ticari anlamda tasarlanması durumunda site eticaret özelliğine kavuşmaktadır. Bu siteler üzerinden yapılan ticarete e-ticaret denilmektedir. hosting paketi alımıyla başlıyor. Uzun rakamlardan ve simgelerden oluşan ID adresi anlamlı kelimelere dönüştürülüyor ve domain olarak tescilleniyor. Bu işlemde tercih edeceğiniz kelime sektörünüzle ilgili olmalıdır ve uzantısı popüler olmalıdır. Bugün e-ticarette marka olmak için en çok com uzantısı tercih edilmektedir. İnfo ve net uzantısı da son zamanlarda popüler olan uzantılardır.

Kişiye veya kuruma özel tasarlanabilen web siteleri, yazılım ekleme özelliğine sahiptir. Arama motoru, canlı destek, ödeme ve kargo yazılımı, fotoğraf zomlama ve benzeri birçok yazılım eklenebilir. Güvenlik sertifikası alarak güvenli bir hale getirilebilen eticaret siteleri, yönetim panelinden kolaylıkla yönetilebilir.

WordPress ile E-ticaret

Günümüzde hızlı şekilde e-ticaret sitesi açmak için WordPress çok ideal bir tercih halini almıştır. WooCommerce eklentisi yardımı ile çok kaliteli e-ticaret siteleri kurabilirsiniz. WooCommerce nedir? yazımızı incelemenizi ardından WooCommerce kategorisi altında bulunan eklenti ve temalara göz gezdirip takıldığınız konularda bize ulaşmanızı rica ederiz.

Neden Teknik SEO Denetimine İhtiyacınız Var?

Neden Teknik SEO Denetimine İhtiyacınız Var?

Neden teknik SEO denetimine ihtiyacınız var? Teknik SEO, Arama Motoru Optimizasyonunun temelidir. Bir web sitesinin organik aramada yer alması temel bir gerekliliktir. Sektörünüzdeki en iyi içeriği yayınlayabilirsiniz, ancak Google onu tarayamaz ve dizine ekleyemezse, sıralamaya girmez. Teknik SEO, SEO’nun en çok gözden kaçan yönüdür. Arama motorlarında sıralama ile ilgili sorunların çoğu tekniktir.

Neden Teknik SEO

 • Bir web sitesinin yeniden tasarlanmasından veya yeni bir CMS platformuna geçişten önce
 • SEO web trafiğinde keskin bir düşüş veya kötü sıralama sorunu olduğunda
 • SEO stratejisi geliştirme amacında
 • Arama motoru cezasına maruz kalındığında teknik SEO ya başvurulur.

Seo Amaçlı Mantıksal Yapı

Web sitesi sağlığının mantıksal yapısı, aşağıdaki ayrıntılarla birlikte 3 kategoriye (Tarama, Dizine Ekleme, Sıralama) ayrılmıştır.

Tarama: İlk şey, hedeflenen tüm sayfalarımızın arama motorları tarafından taranmasını sağlamaktır.

İyi Site Yapısı: Önemli sayfalarınız, ana sayfadan birkaç tıklama ile kolayca bulunabilmelidir. Birkaç nedenden dolayı iyi çalışabilir;

 • Ana sayfanız en çok bağlantı olan yeridir ve web sitesinin geri kalanına çok fazla Pagerank akabilir,
 • Kullanıcılar, anahtar sayfalarınızı hızlı bir şekilde bulabilecek ve bu da onların ne istediklerini bulma ve müşteriye dönüşme olasılıklarını artıracaktır.

İndeksleme: Sayfalarınızın gerçekte kimlerin indekslendiğini izleme ve hataları aktif olarak izleme zamanı.

Önbelleğe alma: Önbelleğe alınan sürümü kontrol etmeli ve gerçek sürümle karşılaştırmalısınız. Bunun arkasındaki amaç şudur:

 • Bir sayfanın düzenli olarak önbelleğe alınıp alınmadığını kontrol edin,
 • Önbelleğin tüm içeriğinizi içerdiğini kontrol etmek.

Sıralama: Kaç sayfanın trafik aldığını bulmalısınız. Muhtemelen ana sayfanız, kategorileriniz, ürünleriniz ve içerik sayfalarınız olacaktır. Site haritanızdaki URL sayısına bakmalısınız. Daha doğru veriler istiyorsanız, URL’lerin listesini analizlerden bir CSV’ye aktarabilirsiniz.

Neden teknik SEO gerekir sorusuna cevap verdik. Aklınıza takılan soru ve görüşleri iletebilirsiniz.

Teknik SEO Denetimi İçin Araçlar

Teknik SEO Denetimi İçin Araçlar

Teknik SEO denetimi için araçlar nelerdir? Web sitenizin ihtiyaçlarına göre teknik SEO denetim araçlarını seçebilirsiniz.

Teknik SEO Denetimi İçin Araçlar Nelerdir?

Teknik yaklaşımı anlamak için tanımlama ve düzeltme konusundaki hataları bulmalısınız:

Google Arama Konsolu

Web sitenizin teknik SEO’sunun ne kadar iyi performans gösterdiğini görmenize yardımcı olacak en iyi ücretsiz araçlardan biridir.

Google arama sonuçlarındaki konumunuzu izlemenize yardımcı olur. Bunu şu amaçlarla kullanabilirsiniz:

 • Web sitenizin sağlığı hakkında önemli mesajlar veya uyarılar alın
 • Kaç sayfanın dizine eklendiğini öğrenin
 • Web sitenize kaç bağlantının işaret ettiğini öğrenin
 • Web sitenizdeki tarama ve dizine ekleme sorunlarını giderin
 • Web sitenizin anahtar kelimeleri ve Google arama sonuçlarındaki sıralaması hakkında ayrıntılı bilgi

Screaming Frog

Web sitelerinin URL’lerini arama motorları gibi tarayan bir tarayıcıdır. Sayfa içi SEO’yu analiz etmek için yaygın hataları ve sorunları belirleyebilir ve önemli yerinde öğeleri getirebilir. Bu araç, 500 sayfaya kadar ücretsiz bir versiyona sahiptir. Teknik analiz ile web sitenizin sağlığını analiz etmenize yardımcı olur. Bozuk bağlantıları bulabilir, yönlendirmeleri denetleyebilir, sayfa başlıklarını ve Meta Verileri analiz edebilir, yinelenen içeriği keşfedebilir, robotları inceleyebilir, XML site haritaları oluşturabilir ve çok daha fazlasını yapabilir.

Semrush Site Audit

Web tarayıcısından bir alanı tarayan bir SEO site denetim aracıdır. Çevrimiçi bir rapor oluşturabilir ve olası sorunları bulabilir. Çevrimdışı analiz ve raporlama için teknik SEO raporunu okunması kolay biçimde gösterir.

Gtmetrix

Bir web sayfasını ve sayfa yükleme sürelerini hızlandırmak için iyileştirilebilecek önerilen alanları kontrol eden ücretsiz bir çevrimiçi araçtır. Sayfa İçi SEO güncellemeleri ve siteniz üzerinde gerçek bir etkisi olan diğer sunucu düzeyinde site hızı değişiklikleri için önerilir. Bu araç, CMS web sitesine (örneğin, WordPress) uygundur.

En iyi SEO sonuçlarını sağlamak için yapılması gereken birkaç adım vardır;

Sayfa Hızı

Google, sayfa hızının mobil aramalar için bir sıralama faktörü olduğunu açıklığa kavuşturuyor. Google web yöneticisi, bir sayfanın performansının bir kullanıcının deneyimini nasıl etkilediğini gösterir. Etkili bir şekilde optimize etmek için çeşitli ölçümleri dikkate alabilir. CSS / JavaScript dosyalarınızın küçültülmesi ve Görüntü sıkıştırma gibi iyileştirmelere ihtiyaç duyanları görmek için web sitenizi oluşturan farklı öğeleri değerlendirmelisiniz.

Sitede Gezinme

Web sitenizde yeni olan biri web sitenizde kolaylıkla gezinip gidemiyorsa, iki şey olacaktır. İlk olarak, potansiyel müşterileri kaybediyorsunuz. Web tarayıcıları insanlara benzer. Hangi yoldan gideceklerini bulamazlarsa, tüm iyi içeriği dizine eklemeden ayrılacaklar. Bu, web sitenizin arama sorgularında görünmeyeceği anlamına gelir. İnternette gezinirken bir sunucuya web sayfalarına erişmek için istekte bulunursunuz. Ancak bir şeyler ters gittiğinde, bir sayfa hata kodu ile karşılaşacaksınız.

Her kodun farklı bir anlamı vardır ve işte farklı durum kodlarının hızlı bir dökümü: –

 • 1xx (Bilgilendirici) – Sunucu talebinizi aldı ve anladı, ancak yine de işliyor.
 • 2xx (Başarılı) – İstek başarıyla kabul edildi ve internet tarayıcısı beklenen yanıtı aldı.
 • 3xx ( Yeniden Yönlendirme) – Sunucu isteğinizi aldı, ancak başka bir yere yönlendirildiniz.
 • 4xx (İstemci Hatası) – Web sitesindeki bir hata nedeniyle istek tamamlanamıyor.
 • 5xx (Sunucu Hatası) – İstek geçerliydi, ancak sunucu bunu tamamlayamıyor.

Teknik SEO bilimi bu hataların üzerinden gelmenizi sağlayacak internet sitelerinin cerrahi görevini üstlenmektedir.

Teknik SEO denetimi için araçlar listeme eklemeler yapabilirsiniz yorumlarınızı bekliyoruz.

Teknik SEO Nedir? SEO'nun Ana Unsurları

Teknik SEO Nedir? SEO’nun Ana Unsurları

Teknik SEO nedir? SEO’nun ana unsurları nelerdir? Teknik SEO, harika bir arama stratejisinin temelidir. Tüm bağlantılara ve harika içeriğe sahip olabilirsiniz, ancak teknik mimariniz iyi değilse sıralama şansınız en az seviyededir.

Teknik SEO Nedir?

Web sitenizin bel kemiğidir. Arama motoru botları tarafından doğru bir şekilde taranması gereken içeriğin sahne arkası yapısıdır. Teknik SEO, tüm SEO sürecinde önemli bir adımdır. Teknik SEO’nun web sitenizdeki gerçek içerikle ilgisi yoktur. Teknik SEO’nun amacı, web sitenizin altyapı gibi teknik bölümlerini optimize etmektir. Google, web sitenizin teknik organizasyonuna, tek sayfaları nasıl optimize ettiğinize, bağlantı kurma yapısına ve tek sayfalık içeriğin kalitesine büyük ölçüde güvenmektedir.

Arama motoru botları sayfalarınızı kullanıcının arama sorgusuna göre almadan önce, ilk olarak web sayfası kodunu çalıştırır ve sayfanın yapısını anlamak için içeriğini değerlendirir. Arama motoru botları, oluşturma işlemi sırasında tüm bilgileri toplar. Daha sonra, web sayfanızın içeriğinin kalitesini ve değerini rakiplere ve arama yapan kişilere göre sıralamak için kullanılır. Son derece optimize edilmiş web siteleri ve kaliteli içerik, SERP’lerin ilk sayfasında daha üst sıralarda yer almaktadır. Daha yüksek sıralamalar ve daha yüksek trafik, bu da daha iyi yatırım getirisi anlamına gelir.

SEO’nun Ana Unsurları

Sayfa İçi SEO: Web sitenizdeki içeriğe bakar ve bunu kullanıcının aramasıyla daha alakalı hale getirebilirsiniz.

Sayfa Dışı SEO: Bağlantı kurma olarak da bilinir. Arama sıralaması işlemi sırasında web sitenizin güvenini artırmak için diğer web sitelerinden bahsetme (bağlantılar) alma işlemidir.

Teknik SEO: Üçlüyü tamamlar. Teknik bilgiler olmadan, arama motorları web sitenize erişemez ve bu da sıralama şansınızı ortadan kaldırır.

WordPress SEO nasıl uygulanır? Yapılır? Sorularına cevapta yakında sizlerle olacak. Bizi takip etmeyi bırakmayın.

Blog Nedir? Nasıl Kullanılır?

Blog Nedir? Nasıl Kullanılır?

Blog nedir? Nasıl kullanılır? Bloglar, insanların fikirlerini dile getirmelerine, fikirlerini, düşüncelerini, deneyimlerini ve bilgilerini ortak bir kürsüye ifade etmelerini sağlayan harika platformlardır. Bugün, bloglama Internet dünyamızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Bloglar, ünlülerin hayranlarıyla iletişim kurmalarına yardımcı olur. Öte yandan, politikacılar, ünlüler ve diğer ünlü kişiler sıklıkla rakiplerine karşı koyuyor ve bloglarında bahsedilen şeylere karşı çeşitli tartışmalara düşüyorlar. Bununla birlikte, bloglama konusu nedir?

Blog Nedir?

Bloglar, aslında günlük olarak yazı yazabilecekleri web siteleridir. Sürekli olarak gerçekleşen bir etkinliktir ve bu da sürekli değişen bilgi gelişimini içeren toplumsal bir fenomendir. Bunlara online gazeteler denir, burada haber makaleleri, kişisel deneyimler veya farklı şeyler hakkında yorumlar bulunur.

Bununla birlikte, bu, blogların yalnızca kişisel günlüklerinde olduğu gibi kişilerin kişisel hislerini, düşüncelerini ve görüşlerini içerdiği anlamına gelmez. Kişisel bloglar sadece bir blog biçimidir. Blogların çok sayıda başvurusu vardır, örneğin şirketler tarafından müşterilerini ve çeşitli paydaşları güncel tutmak için kullanılırlar. Bunu bir iletişim aracı olarak kullanıyorlar. Böylece, kişisel blogların yanı sıra, iş blogları da var.

Bloglar temelde web sitelerinin türleri ise, o zaman tipik bir web sitesi ile bir blog arasındaki fark nedir. Tipik bir web sitesi, site içindeki birkaç alt sayfaya bağlanan bir ana sayfayı gerektirir. Örneğin, BBC sitesi birkaç geniş kategoride organize edilen birçok makaleden oluşan bir haber web sitesidir. Öte yandan, bir blog, girdilerin kronolojik sıraya göre düzenlendiği tek bir sayfadır. Eski yayınlar arşivlere gönderilir, ancak bu, insanların gerçekten endişe duyduğu mevcut kayıtlardır.

Basitlik ve blogların kullanım kolaylığı, popülerliklerinin göklere çıkmasına neden oldu. Kurulumu kolaydır, ayrıca güncellenmesi son derece kolaydır. Bloglarla, bu statik html dosyalarıyla uğraşmaya ve onları sunucuya yüklemeye gerek yoktur. Burada tek yapmanız gereken bir yazı yazmak ve yayınla düğmesini tıklamaktır. Blog, çok güçlük çekmeden güncellenir. Bu kadar basit! Bir blog güncellemek ve korumak için teknik bilgiye ihtiyaç duymaz.

Bir blog yazan ve bu blog yazan kişiye bir blog yazarı denirken bir blog güncelleme günlük etkinliğine ‘blog yazma’ denir. Bir kişi bloga bu okuyucuya girdiğinde, blog bir web sayfasıdır. Okuyucu, bloglar hakkında yorum yapabilir ve konuşmaya katılabilir. Bir blog’daki ilanlar, yayınlanan en yeni blogun yukarıda gösterileceği ve büyük blog’ların izleneceği anlamına gelen kronolojik sırayla korunmaktadır.

Yazılım bilgisine ihtiyaç duymadan açabilirsiniz

Hiçbir kodlama bilgisi gerekmediğinden, herkes ve herkes kendi bloglarına başlayabilir. Bir blog açmak için, tek yapmanız gereken ücretsiz bir blog hizmeti bulmak ve akılda kalıcı bir adla kaydolmaktır.

Blogun düzeni için, blog hizmeti tarafından sunulan pek çok web şablonundan herhangi birini alabilir veya kendi başınıza bir şablon yapabilirsiniz. Bir yayın oluşturmak için bir seçenek var, ki burada biri sizin yayınlarınızı yayınlayabilir. Bu kadar basit! Ve blogunuz yolda! Rol yapmaya hazır ve dünyaya bağlanmaya hazır. Ayrıca, blogunuzu, aynı bloga olan trafiği artırmak için nasıl tanıtacağınızı bilmek de önemlidir.

Böylece, bloglar insanların çeşitli konulardaki görüşlerini, düşüncelerini ve duygularını İnternet üzerinden yazmasına, yayınlamasına ve dağıtmasına izin veren kıvrımlardır. Bu bloglar daha sonra kronolojik olarak düzenlenir ve böylece daha günce benzeyen bir format kazandırılır. Bu, dünyanın farklı yerlerinden gelen kişilerin birbirine daha yakın bir yerde bir araya getirildiği ortak bir platformdur.

Sayfa Yüklenme Hızı Optimize Yöntemleri

Sayfa Yüklenme Hızı Optimize Yöntemleri

Sayfa yüklenme hızı optimize yöntemleri nelerdir? Sayfa yüklemenin hızlı veya yavaş olması, web sitenizin Google SEO sıralamasındaki konumunuzu doğrudan etkiler. Çünkü Google her zaman kullanıcı deneyimine odaklanmıştır. Bu nedenle, web sitesi yavaş yüklendiğinde, kullanıcılar sabırla beklemeyecek ve hemen çıkma oranına yol açacak, bu da web sitesinin yararlı olmayacağını ve sıralamalarda Google tarafından alt edileceğini gösteriyor. Bu nedenle, sayfa yükleme hızı, web sitenizin SEO sıralamasını iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

Daha da önemlisi, müşteriler veya ziyaretçiler bu sitelere geri dönmeyi bırakacak veya sayfaların görüntülenmesi çok uzun sürdüğünde geri dönecektir. Bu, potansiyel müşteri ve satış kaybına yol açar. Bu özellikle e-ticaret web siteleri için geçerlidir. Amazon araştırması, sayfa yükleme süresindeki 100 milisaniyelik bir gecikmenin geliri% 1 azalttığını göstermiştir. Benzer bir çalışmada, Google ve Microsoft Bing, sayfa yükleme süresindeki her 2 saniyelik gecikmenin reklam gelirini% 4,3 azalttığını belirtmiştir.

Sayfa Yüklenme Hızı

Ziyaretçilerinizin %47’si web sitenizin 2 saniyeden daha kısa sürede yüklenmesini bekliyor. Sayfa hızı, web sitesi alanında büyük bir katildir ve kullanıcı deneyimini etkiler. Daha hızlı indirmeyle ilgilenen ziyaretçiler, diğer harika özelliklerdir. Web sitenizin sayfa yükleme hızının yüklenmesi 3 saniye veya daha fazla sürerse ziyaretçilerinizin% 40’ı sizi terk edecektir.

Her saniye gecikme, dönüşüm oranlarının %7 düşmesine neden olabilir. Unutmayın, ilk izlenimler web’deki işletmeler için önemlidir. Hız, bir kitlenin web’de bir markayı nasıl algıladığında önemli bir rol oynar. Daha hızlı, daha güvenilir ve profesyonel web sitesi düşünmek insan eğilimidir. Aksine, yavaş WordPress sitesi kullanıcı için çoğunlukla can sıkıcıdır. Çoğu kullanıcı hemen çıkar ve isteklerine yanıt olarak diğer, daha hızlı web sitelerini ziyaret etmeyi tercih eder.

Ayrıca, en iyi kullanıcı deneyimini sunmak için, en başından web sitenizin yükleme hızını optimize edecek kaynak kodu, güçlü temalar ve eklentiler içeren optimize edilmiş bir satış web sitesi seçmelisiniz. Peki, WordPress Sitesi Nasıl Hızlandırılır? Yazımız yakında sizlerle olacak olup bu sayfada güncellenecektir.

SEO URL Nasıl Yapılır?

SEO URL Nasıl Yapılır?

SEO URL Nasıl Yapılır? SEO URL’nin 3 Önemli Katkısı:

1. Kullanıcı Deneyimi:

İyi tasarlanmış bir Url ziyaretçilere ve de arama motorlarında web sayfanız hakkında anlaması daha kolay bilgi vermektedir. Böylelikle ziyaretçi linke tıkladığında karşısına çıkacak olan sayfada ne göreceğini bilir ve bu da kullanıcı deneyimini yükselterek sayfanızın tıklanma sayısının artışında önemli bir husus olacaktır. Tıklanma sayınız arttığında da Google tarafından sitenizi ziyaret eden kişilerin Google da arattığı kelimeyle tıklanılan sayfanız ilişkilendirilecek ve Google da üst sıralara çıkabileceksiniz.

2. Ranking (Sıralama)

Url her ne kadar eski kıymetini kaybetmiş olsa bile Google sıralama algoritmasındaki faktörlere bakılır ise Url’yle ilgili etkenlerin hiç küçümsenmeyecek ölçüde olduğu dikkat çekiyor.

Domain Age (Domain yaşı): Eski Google çalışanı Matt Cutts’un dediğine göre 6 aylık bir domain’le 12 aylık bir domain arasındaki fark epey küçük.

Hedef keyword: (Anahtar kelime)’le başlayan domainler keyword’ü ortada, sonda ya da olmayan domainlere nazaran avantaj sağlamakta.

3. Linkler

Seo’ya uygun olarak yapılandırılmış URL’ler çeşitli bloglar, forumlar ve de sosyal medya ağlarında anchor text görevi üstleniyor denebilir. Örneğin; Facebook, whatsapp benzeri sosyal ağlar paylaşılan linki herhangi formatlama yapmadan gösterebilmektedir. Bu durumda seo için optimize edilmemiş olan linkler bir anlamı olmayacak ve de karmaşık bir görüntüye sahip olacaktır. Öte yandan da arama motoru dostu URL tıklanacağı linkte ne bulacağını da tahmin edebilecek ve de güven oranı artıp linke tıklanma oranı da aynı miktarda artacaktır. Hedeflenen anahtar kelimeyi URL içerisinde kullanmakta tıklanma sayınızı arttırabilecektir.

SEO URL Nasıl Olur?

URL belirleyici ve de özlü olmalıdır. Kullanıcı URL’yi gördüğünde sayfayla ilgili iyi bir fikir edinmelidir. URL’deki kelimeleri ayırmak için ”-”’ kullanınız. Boşluk, tire ya da farklı karakterleri kullanmayınız. (Örnek: “temazoom.com/seo_nedir” yapmak yerine “temazoom/seo-nedir” kullanınız)

URL’de parametre kullanımından kaçınmalısınız.

www.ornekranking.com/elbiseler?renk=mor&id=7

Yukardaki olduğu gibi sayfa içinde yapılan aramalar sonucunda ortaya çıkan ”=”, “?”, “&”, “#” benzeri parametre kullanımından kaçının. Google ‘search console’un yeni özelliği ile Search console / Tarama / URL Parametreleri bölümü içerisinden parametrelerinizi takip edebilirsiniz ve yönetebilirsiniz.

Duplicate sayfadan gerçek sayfaya 301 yönlendirmesi yapmak kopya içeriği engellemek için yapılabilen en iyi yollardan biri.

Diğer seçenek ise “canonical” kullanmaktan geçer. Bu özellik meta etiketi gibi kullanılmaktadır ve arama motoruna kullanılan sayfanın rel ”canonical” etiketi içerisindeki belirtilen sayfanın kopyası olduğunu söylemektedir. Ve de bu sayfadan gelen bütün içerik gücü, linkler ve de sıralamaya katkı sağlayan şeyler belirtilen sayfaya yönlendirilmektedir.

Ücretsiz Buddypress Temaları

Ücretsiz Buddypress Temaları

Ücretsiz Buddypress temaları hangileridir? Teknolojinin gelişmesiyle birlikte kullanmakta olduğumuz telefonlar gelişti ve telefonlarımızın içerisinde kullanabileceğimiz birçok uygulama geliştirildi.

Günümüzde birçok kişi tarafında kullanılan uygulamalar sosyal medya uygulamalarıdır. Dünya genelinde çoğu gün içerisinde vakitlerinin çoğunu Instagram, Facebook, Twitter gibi sosyal medya platformları içerisinde geçirmektedir. Sizde birçok kişi tarafından etkileşim alan bir sosyal medya sitesi, uygulaması geliştirmek mi istiyorsunuz. Buddypress bu konuda hayalleri olan ve projelerini gerçeğe yansıtmak isteyenlere ücretsiz bir şekilde tema seçenekleri sağlamaktadır. Bu yazımızda ücretsiz bir şekilde en iyi özellikle sahip kullanabileceğiniz 7 Buddypress teması hakkında bilgi vereceğiz.

Ücretsiz Buddypress Temaları Önerilerimiz

1.WOOSTİFY

Listemizin ilk sırasında hızlı, esnek ve tasarım açısından en iyi şekilde optimize edilmiş olan Woostify teması yer almaktadır. Woostify teması bbpress, WooCommerce, LearnDash, Gamipress, Yoast gibi eklentilerle uyumlu bir şekilde çalışmaktadır.

Woostify temasını kullanarak Eğitim Topluluğu, Öğrenci Topluluğu, Okul Portal, Öğrenci Sitesi, Danışmanlık gibi siteler oluşturabilirsiniz.

2.WhiteDot

Kullanım açısından sunmuş olduğu SEO uyumlu özelliği ve sahip olduğu hızla listemizin ikinci sırasında yer almayı başaran WhiteDot temasıdır. WhiteDot teması ile oluşturulan siteler tüm platformlarda sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır. Bunlarla birlikte WhiteDot teması Elemantor ve Divi gibi eklentilerle uyumlu bir şekilde çalışmaktadır.

3.Evolve

Üçüncü sırada kullanabileceğiniz Evolve teması Sliderleri popüler bir temadır. Evolve teması tasarım açısında beyaz ve açık mavi renklerle karşımıza çıkmaktadır. Kullanıcıların dikkatine çeken en önemli özelliğiyse Google haritaları ile yerleşik iletişim sayfasının yer almasıdır.

4.OceanWP

Listemizin dördüncü sırasında istediğiniz şekilde özelleştirmeler yapabileceğiniz ve Web sitenizde birden çok widget bölgesi oluşturmanıza olanak sağlayan OceanWP teması yer almaktadır. OceanWP teması bütün sayfa oluşturucu eklentileriyle uyumlu çalışmaktadır. OceanWP temasını oluşturmak istediğiniz tüm topluluk sitelerinden kullanabilirsiniz.

5.Spacious

Spacious teması listemizin beşinci sırasında yer almaktadır. Bu tema içerisinde 13 devasa widget özelliği bulunmaktadır. SEO uyumlu bir temadır ve tema tüm eklentilerle uyumlu şekilde çalışmaktadır.

6.Neve

Kullanımı kolay olan Neve teması listemizin altıncı sırasında yer almaktadır. Pek deneyimi olmayan kişilerin kolay bir şekilde kullanabileceği bir temadır.

7.Bstone

Listemizin son sırasında ise Bstone teması yer almaktadır. Tema esnek, hızlı ve SEO uyumludur. Diğer eklentilerle de sorunsuz şekilde uyumlu çalışmaktadır.