Rehber

WordPress Temaları Nasıl Türkçeleştirilir?

WordPress Temaları Nasıl Türkçeleştirilir?

WordPress temaları nasıl Türkçeleştirilir? Eklenti indirmeden WordPress teması Türkçeleştirmek için birden fazla seçenek bulunmaktadır.

WordPress temaları nasıl Türkçeleştirilir? Detaylı Anlatım

1.Dil Dosyası İndirmek

WordPress temasını Türkçeleştirmek için dil dosyasına ihtiyaç vardır. Bu dosyalar ‘’.po’’ ve ‘’.mo’’ uzantılı dosyalar olmalıdır. Temayı Türkçeye çevirmek için uzantılı dosyalar kullanılmalıdır. Bu dosyalar genellikle languages klasörlerinin içinde yer alır. Tercih etmeniz gereken ilk dosya seçenekleri şunlardır: en_US.po, eklentiismi.pot veya temaismi.pot isimli çeviri dosyalarıdır. Eğer bu eklentilerden birini yüklediyseniz FTP ile sunucuya bağlanarak Wp-content > Themes > Temanız > Languages veya Langs aşamalarını sırasıyla takip edin. Daha sonra eklenti dosyasını bilgisayarınıza kaydedin.

2.Çeviri Programı

Eklentileri Türkçeleştirmek için size yardımcı olacak pek çok araç bulunuyor. WordPress temalarını Türkçeye çevirirken Poedit aracını kullanabilirsiniz. Poedit aracının ücretsiz veya ücretli programları bulunuyor. Ücretli versiyonu daha işlevsel olmakla beraber profesyonel insanlar tarafından daha çok tercih ediliyor. Ancak bu iş mesleğiniz değilse ücretsiz hali sizin işinizi görmek için yeterli olacaktır.

Eklenti Kullanarak WordPress Tema Türkçeleştirme

WordPress tema Türkçeleştirme işini kolay bir şekilde yapan eklentiler de bulunuyor. Bu yöntemlerle kolaylıkla Türkçeleştirme işini yapabiliyorsunuz. Öncelikle eklenti için kullanılacak uygulamanın ismi Loco Translate. Admin Paneli > Eklentiler > Yeni Ekle işlemini adım adım uygulayın. Sağ üst köşeye Loco Translate yazın. Bu eklentiyi kurun ve etkinleştirin. Daha sonra giriş yapın ve seçmek istediğiniz eklenti ve temaya tıklayın.

Bu aşamada karşınıza dil dosyaları çıkacak. Dil seçimi kısmına gelin ve WordPress seçeneğinin seçili olup olmadığını kontrol edin ve alt kısımdan Türkçeyi seçin. Diğer aşamada ise yer seçimi kısına geleceksiniz. Author seçeneğine tıklayın. Böylece tema kendi içindeki dosyalara eklenecek. Şimdi çeviri işine başlayabilirsiniz. Çeviri butonuna tıklayınız. Açılacak olan sayfadan çevirilerinizi yapmaya başlayabilirsiniz.

Çeviri Yaparken Kullanabileceğiniz Araçlar

SDL Translate: Bir android uygulamasıdır. Tek başına kullanmak yeterli değildir ama destek almak için uygundur.

  • Yandex Çeviri: Bazen iyi sonuçlar verse de bazen yanlış çeviriler yapabiliyor.
  • Com: Çeviri konusunda başarıya sahip olan bir uygulamadır.
  • Bing Translator: Google Translate ile kıyaslandığında daha başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir